Ковзанки машини - затребуваний варіант спецтехніки для будівництва та дорожніх робіт. Для звичайної людини обладнання асоціюється з громіздким зовнішнім виглядом, потужністю та простотою конструкції. Багато хто так і вважає, що важка машина просто своєю вагою укладає асфальт, щебінь, пісок та ін. Але, якщо дивитися глибше, каток асфальтоукладок має давню і цікаву історію. Необхідність отримати рівну поверхню була в людини давно. Але відсутність механізму на двигуні змушувало застосовувати робочу силу, завдання не з найлегших.
Який був перший пристрій дорожньої ковзанки?
У давнину ковзанку для укладання дороги тягли люди або тварини (кінь, воли, слон та ін.). Вони виглядали просто, але головну мету ущільнення поверхні було досягнуто.
Ще з первісних людей, з однією метою вижити в складних умовах почалося використання примітивних катків, щоб зрівняти ґрунтовий покрив. Тому перша ковзанка трамбувальна була як сільськогосподарський інструмент. З його допомогою вирівнювали ділянки, розбивали великі купи землі після орання полів. Вже на тому рівні знань люди розуміли, що щільний ґрунт краще утримує вологу і відповідно позитивно впливає на врожай. Навіть утрамбовані пасовища для випасу коров стають більш трав'янистими.
На сьогодні, в багатьох селах, на дачах, можна побачити конструкцію практично первісного пристрою - ручку з роликом, що обертається. А ось у великих сільськогосподарських підприємствах використовують уже сучасні рішення – ковзанка вставка, навісний варіант обладнання на трактор. Це польові катки машини з великою шириною, що можуть ефективно обробляти великі ділянки. Ціль застосування пристрою в сільському господарстві збереглася і до наших днів.
Трамбувальна ковзанка: етапи розвитку
Розвиток знань, науки, нові винаходи призводили до спрощення техніки, використання нових агрегатів. Хвиля змін не залишила осторонь і важка ковзанка, не завжди зручна в застосуванні.
Серед винахідників постало питання як замінити живу силу на машину, яку простіше контролювати. При цьому збільшити вагу механізму, спростити його керування. Згодом рішення знайдено – було створено самохідну техніку, що брала свою силу від пари.
Винахідників парової ковзанки називають Луї Лемуа, французького інженера. Вперше він представив свої розробки у 1859 році у місті Бордо. За допомогою цієї машини вже в 1860 зводилися дороги в улюбленому місці багатьох жителів Парижа - Булонському лісі. 1863 патент на ковзанку був проданий компанії "Клар і Бато".
Англійські парові ковзанки вийшли на дороги 1866 року. Їх робив компанія Евелінг Портер. Конструкція складалася з 20 тонного ролика, який фіксувався ззаду машини. Але справжній фурор на вулицях Ліверпуля викликала 30-ти тонна, промислова машина.
З появою гудрону (основа асфальту) для будівництва доріг особливе поширення набула дорожня техніка ковзанки. Тоді передні колеса просто замінять роликом, спрощується керування. Згодом усі колеса замінюють роликами – такі асфальтоукладачі стають найефективнішими. Також каток для асфальту вага могла бути ще більшою при використанні тритрубчастих моделей.
Після успіху винаходу двигунів внутрішнього згоряння їх активно починають використовувати у машинах. Спецтехніка на бензині не відрізнялася ефективністю, а ось дизельний двигун отримав успіх, особливо в США і Японії. Прообраз сучасного варіанта виник Австралії, звідти і почався промисловий випуск ковзанок на дизелі. У роки Другої світової війни конструкція техніки трохи змінилася. Особливий вплив мала компанія Fordson, яка є відомим виробником ковзанок по наші дні.
Цікаво, що найбільша дорожня ковзанка у світі випустила компанія Bomag. Модель BW322 також називають найважчим механізмом. За допомогою обладнання можна ущільнити ґрунт заввишки до 4 м.
Етапи зміни техніки:
- ручні ролики для сільськогосподарських завдань;
- Механізми з використанням сили тварин для обробки полів та зведення доріг, будівництва;
- Устаткування із використанням парового двигуна;
- Катки із двигуном внутрішнього згоряння.
- Сучасні пристрої широкого кола можливостей.
Купити вібраційні або інші варіанти пристроїв не завжди вигідне рішення ціна висока, машини потребують частого технічного обслуговування. Найкращим рішенням стане оренда Bobcat, оренда Маніту та інших моделей від відомих світових брендів.
Коментарі:
Написати коментар