
Буріння - спосіб розробки ґрунту, із застосуванням спеціалізованого обладнання. Відомі різні варіанти виконання операцій, кожен з них зі своїми плюсами та мінусами. Для того, щоб підібрати оптимальне рішення, слід виходити з технічних можливостей, а також з показника глибини отвору. Важлива роль типу мас, адже можуть бути тверді, скельні породи, буріння свердловин у щебенистих ґрунтах вапняку та ін.
Де застосовують?
Спосіб буріння для проб ґрунту актуальний для завдань будівництва, облаштування ділянок. Він визначає параметри ґрунту та показує рівень ґрунтових вод, можливість отримання свердловини, облаштування паль та інших штучних основ, реалізацію земельних робіт різного рівня тощо. Для цього земна кора підлягає вертикальній, похилій чи горизонтальній, циліндричній розробці. Їх вирізняє глибина, діаметр.
Види буріння ґрунтів
У більшості варіантів бурова виробка відбувається у варіанті шпуру або свердловин.
Шпуром називають циліндричний отвір, діаметр якого - до 75 мм, а глибина - до 5 м. Параметри свердловин перевищують обидва ці показники.
Використовують один із основних способів:
- Суцільний забій. Вся порода руйнується і так витягується з отвору;
- Колонкове буріння. Руйнування порід лише за діаметром вибою, з вилученням цілої внутрішньої частини.
- Руйнування порід може бути механічного або фізичного типу.
Варіанти механічного способу
Технологія механічного буріння ґрунту під стовпи та інші спорудження завдань руйнування породи, підняття її нагору, з гарантією стійкості стінок. Піднімаються розбиті породи за допомогою гідравліки або сухим варіантом - стиснене повітря або гвинтовий конвеєр.
У спеціалістів механічний спосіб представлений такими методами:
- Обертальний. Маси руйнуються з обертанням установки;
- Вібраційний. Впливають коливання високої частотності;
- Ударний. Використання бурового снаряда.
Серед різновидів обертального методу можна виділити шнековий, колонковий та роторний.
- Шнекове буріння свердловин ґрунт. Має не надто високу якість створа отвору. Найчастіше його доповнюють желонкою. Після закінчення робіт яма потребує допоміжної операції з промивання.
- Колонкова технологія, схожа на шнекову, але з більш високим рівнем і міцністю створа шахти. Підходить, якщо трапляються глинисті та інші пластичні шари ґрунту при бурінні свердловин та інших споруд. Доступні отвори з максимальною глибиною та продуктивністю, часто при поєднанні з ударно-канатними технологіями;
- Роторна техніка – хороший вибір, якщо виявлена скельна порода. Відмінне рішення для артезіанської, високонапірної свердловини з великою глибиною.
Кожен із видів користується попитом під конкретні умови. Обов'язково в облік беруть якась категорія грунту для буріння.
Класифікація ґрунтів буріння
- Роторна технологія актуальна для торфу, глини, щебеню, вапняків та доломітів, базальт, кварцу та ін;
- Колонковий метод актуальний для вологого мулу, глини та суглинків, піску різної крупності, гальково-щебнистої породи, мармуру, доломіту, граніту, сланцю та ін;
- Ударно-обертальна технологія використовується для крейди низької міцності, гнейсу, сланцю, граніту, пісковиків;
- Шнекові установки затребувані на торфі, пухких суглинках, пилуватих та піщано-глинистих мас та ін.
Також використовується класифікація груп зі стійкості:
- До стійких фахівців відносять вапняк, піщаник, доломіт, мармур, граніт. Сюди ж визначають глинисту та піщано-глинисту породу, сланець, конгломерат тощо;
- Відсутністю стійкості наділені породи без зв'язку структури. Часто в їхньому складі вода в надмірній кількості - пливуни, плавучі піски, жижа землі. До групи включено глину, крейду, гіпс, пухкі породи та гальку, щебінь, гравій, пісок. Також до неї відносять багато пород з тріщинами.
Горизонтальне буріння ґрунту
Технологія горизонтальних отворів допомагає отримати бестраншейні споруди. Часто її застосовують для прокладання підземних інженерних комунікацій. Багатоетапний процес неможливий без залучення спеціалізованої мобільної бурової установки. Ця техніка дає можливість провести проходки по кривій траєкторії, збільшити свердловину або протягнути трубопровід.
Для вибору способу проведення робіт в облік беруть:
- Довжину та глибину ділянки;
- Діаметр труб та їх матеріали;
- Тип трубопроводу (з напором чи без);
- Дані геологічних досліджень;
- Схему вже робітничих комунікацій поблизу ділянки.
Затребувані рішення: бурошнековий, продавлювання футлярів із сталі, керований прокол, похило-спрямоване буріння.
У чому відмінність буріння ям у мерзлому ґрунті?
Якщо укладати фундамент будинку в зимовий період не дуже популярне рішення, буріння мерзлого грунту мотобуром користується попитом. Особливо часто виконують операції з вирощування свердловин. Причини:
- Немає талої та дощової води, відсутня необхідність їх відкачувати;
- Машини легко переміщаються підмерзлою ділянкою, утворюється менше бруду на території;
- Виключається вплив рівня ґрунтових вод, що часто є на заваді проведення робіт у теплу пору.
Вартість та особливості послуги
Вартість різних технологій виконання операцій залежить як від них, а й від низки супутніх чинників. Потреби обладнання різної потужності та специфіки, умов роботи та місця розміщення об'єкта. Так, буріння ґрунту взимку йде за зовсім іншим тарифом, адже треба враховувати всі складнощі операцій.
Буріння ґрунту льодобуром та робота з іншими складними механізмами потребує строго дотримання правил безпеки. Навіть найпростішими установками не можна керувати до 18 років, крім цього треба отримати спеціальне посвідчення, що свідчить про проходження навчання з експлуатації техніки. Компанія Мінірент дає можливість замовити спеціалізовані машини та обладнання в оренду. Це величезний асортимент механізмів різного призначення та потужності. Доступно підібрати інструментарій для робіт з будь-якими породами ґрунту та умовами експлуатації. Наприклад, бури для буріння кам'янистих ґрунтів, свердловин у піщаному ґрунті та ін.
Коментарі:
Написати коментар